Rozvoj hospicové péče v Ostravě podpořilo Švýcarsko
Dvouletý projekt Charity Ostrava zaměřený na rozvoj hospicových služeb v Ostravě úspěšně naplnil plánované cíle díky finanční podpoře z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Zásluhou realizace projektu se mimo jiné zvýšila kvalifikace zdravotníků v oblasti péče o lidi v závěru života a stabilizovaly se charitní hospicové služby. Finanční prostředky ve výši téměř 2,1 mil Kč byly Švýcarskem poskytnuty v rámci projektu z Programu švýcarsko-české spolupráce administrovaného Ministerstvem zdravotnictví ČR. Aktivity projektu zahájeného v prosinci 2013 a ukončeného v listopadu 2015 naplnily všechny stanovené cíle, mezi které patří propagace hospicových myšlenek k potencionálním klientům služeb, zdravotnickým pracovníkům a široké veřejnosti, dále zvýšení kvalifikace zdravotníků pečujících o klienty v závěru života a stabilizace hospicových služeb Charity Ostrava díky nákupu vybavení a systematické spolupráce s donátory.
„Velice mě těší, že jsme díky grantu a ochotě ke spolupráci ze strany ostravských nemocnic mohli v rámci akreditovaného semináře proškolit přes 300 zdravotníků a lékařů, kteří tak získali potřebné informace z oblasti hospicové péče a jejího uplatňování v Charitě Ostrava “ přibližuje jeden ze zásadních přínosů projektu ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. Semináře absolvoval zdravotnický personál Fakultní nemocnice Ostrava a Městské nemocnice Ostrava, a rovněž zhruba 200 studentů zdravotnických středních škol.
„Lůžková i mobilní hospicová péče o nemocného člověka navazuje na práci lékařů a zdravotníků z dalších zdravotních zařízeních. Proto jsme vděčni za možnost vzájemného odborného dialogu a výměnu zkušeností, které se uskutečnilo také díky grantem podpořené mezinárodní konference paliativní a hospicové péče v březnu 2015 v Ostravě“ hodnotí dále přínos poskytnutých financí z Programu švýcarsko-české spolupráce ředitel Pražák. Grant umožnil také nákup potřebného vybavení pro lůžkový Hospic sv. Lukáše a Půjčovnu kompenzačních pomůcek, intenzivnější propagaci hospicových služeb a fundraising nebo odbornou stáž ve švýcarských zdravotnických zařízeních zaměřených na paliativní péči.
Děkujeme za poskytnutou podporu z Programu švýcarsko-české spolupráce administrovaného Ministerstvem zdravotnictví ČR ve výši 2 065 464 Kč na rozvoj hospicové péče v Charitě Ostrava. Charita Ostrava se na celkové částce projektu 2 294 960 Kč spolupodílela deseti procenty.
Hospicové služby Charity Ostrava a jejich poslání, kontakty: www.ostrava.charita.cz/hospicove-sluzby
1. Hospic sv. Lukáše - lůžková hospicová zdravotní péče
Specializované zdravotnické zařízení poskytující hospicové služby lidem v závěru života. U klientů přicházejících do hospice jsou již vyčerpány všechny možnosti léčby. Péče se zaměřuje na léčbu bolesti a dalších příznaků nemoci, poskytována je psychologická, sociální v případě zájmu i duchovní podpora.
Kontakt: Charvátská 785/8, Ostrava-Výškovice, 599 508 505, 732 178 501
2. Charitní středisko sv. Kryštofa - mobilní hospic a ošetřovatelská služba
Služba zajišťuje hospicovou péči lidem v závěru života přímo v domácnosti, kde o ně pečují blízké osoby. Zdravotní sestry ve spolupráci s lékařem službu zajišťují hospicovým klientům pohotovostně
24 h denně.
Kontakt: Charvátská 785/8, Ostrava-Výškovice, 599 508 505, 733 676 601
3. Charitní hospicová poradna
Služba poskytuje sociální a odborné poradenství zaměřené na lidi v závěru života a jejich blízké osoby, které o ně pečují. Poradenské služby jsou bezplatné a anonymní. Součástí služby je Půjčovna kompenzačních pomůcek.
Kontakt: Charvátská 8, Ostrava-Výškovice, 599 508 533, 731 534 002
4. Dobrovolnické hospicové centrum
Smyslem činnosti hospicových dobrovolníků je pomoc a doprovázení umírajících lidí. Speciálně vyškolení dobrovolníci přicházejí trávit čas s klienty Hospice sv. Lukáše, navštěvují také onkologické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava nebo Léčebnu dlouhodobě nemocných Městské nemocnice Ostrava.
Kontakt: Charvátská 8, Ostrava-Výškovice, 599 508 505, 731 625 768